Kas teadsid, et enamik Eestis registreeritud mürgistusjuhtumitest on seotud just puhastusvahenditega? Et erinevad allergiad on järjest kasvav probleem meie ühiskonnas ja üks nende põhjustaja võib olla just sinu valesti valitud puhastusvahend?
Suurest hirmust kemikaalide ees valivad osa inimesi kodupuhastuseks äädika ja sooda, nimetades seda “loodussõbralikuks, ohutuks ja keemiavabaks” puhastuseks, aga olgem ausad – esiteks pole olemas sellist asja nagu “keemiavaba”, teiseks nii äädika, kui sooda tootmine on kaugel loodussõbralikkusest, samuti pole tegemist just väga ohutute alternatiividega.
Kõik meie ümber on KEEMIA, ka puhas vesi ehk H2O on ju divesinikmonooksiid… 😏 Keemia kuulub meie igapäevaellu vältimatult ühel või teisel viisil, samas kõik kemikaalid pole ohtlikud. Ohtlikud on vaid need kemikaalid, mis võivad kahjustada inimeste tervist või keskkonda. Nii näiteks leidub paljudes tänastes puhastusainetes tooraineid, mis on söövitava toimega, võivad ärritada nahka ja hingamisteid ning põhjustada aja jooksul allergiaid. Eriti ohustatud on lapsed, kelle organismi kaitsesüsteemid ei ole veel täiuslikud ning koduloomad, kelle uudishimu asjadega tutvuda on suur.
Ohutute valikute tegemine pole raske, kui tead neid 4 peamist põhitõde:
1. Kuidas ohtlikud ained ära tunda ja kuidas neid vältida?
Euroopa Liidus on seaduseks, et ohtlike ainete kasutamisel üle teatud piiri tuleb tarbijat sellest hoiatada vastava ohumärgistusega toote etiketil.
Vaata näiteks seletusi siin!
Väldi ohumärgistatud keemiatoodete ostmist ja sa oled teinud sellega esimese olulise sammu enda, oma pereliikmete ja neljajalgsete sõprade tervise hüvanguks.
2. Hoidu võimalusel eeterlikest õlidest
Paljud tootjad on hakanud kasutama suurel hulgal naturaalseid eeterlikkeõlisid sooviga tõsta toodete ”ökoloogilisust”. Puhastusvahendid ja õhupuhastajad sisaldavad tihti limoneeni, mida saadakse tsitrusviljalistest ja linalooli, mis sisaldub lavendliõlis. Mõlemaid osatakse toota ka sünteesi teel, kuid kahjuks kuuluvad nii sünteetiline kui naturaalne aine kõige kahjulikemate lõhnaainete gruppi, põhjustades allergiat ja ekseemi. Kusjuures allergia nähud ei pruugi ilmneda kohe, vaid alles mõne aja pärast. Väikelastega ja koduloomadega peredes tuleks tugevasti parfümeeritud tooteid kindlasti vältida.
3. Väldi desinfitseerimisvahendeid nii palju kui võimalik
Kõik nn. antibakteriaalsed või bakteritsiidsed tooted on ohtlikud nii inimesele kui keskkonnale, kuna tapavad lisaks halbadele bakteritele ka kõik head bakterid. Kuigi maailm on muutunud ja desinfitseerimisvahendite kasutamine on kohati muutunud lausa kohustuslikuks (eriolukord), tuleks meeles pidada järgnevat:
- eelista kätepesul alati tavalist seepi, kui vähegi võimalik – seep eemaldab nahalt kahjulikke baktereid üldiselt paremini, kui enamikud antibakteriaalsed vahendid, samas säilib sinu naha heade bakterite kiht
- desinfitseerimisvahendid toimivad ainult siis, kui neid kasutada õigesti (loe etiketti!)
- kliiniline puhtus on üldiselt vajalik vaid haiglates ja toiduainetööstuses, kodudes puudub tavaliselt (v.a arsti soovitus ja eriolukord) tegelik vajadus selliseid tooteid kasutada
4. Eelista Euroopa Liidus toodetud ökomärgistega puhastusvahendeid
Euroopa Liidus kehtivad ohtlike kemikaalide kasutamise osas rangemad reeglid, kui mujal maailmas. Nii võib leiduda väljas pool Euroopa Liitu toodetud puhastusainetes endiselt kemikaale, mis küll toimivad hästi, aga on oma ohtlikuse pärast meil keelatud juba pikemat aega.
Ökomärgised on teatud garantii tarbijale toote omaduste suhtes. Oluliseimad ökomärgised puhastusvahendite maailmas on Euroopa Liidu ökomärgis Ecolabel.eu ja Svanen e. Põhjamaade Luik.
Soovid detailsemat infot ohumärkidest ja ökomärgistest, siis leiad seda siit https://ecorun.ee/margised-sertifikaadid-clp-maarus/
Soovid rohkem infot ohtlike kemikaalide kohta puhastusvahendites, siis leiad seda siit http://thinkbefore.eu/tarbija/kodukeemia/kodukeemia-ohtlikud-ained/
Muuda oma elu veidi lihtsamaks ja muretumaks
Ekspertide soovitused, parimad puhastusnipid ning head pakkumised otse postkasti