Võitlus erinevate bakterite ja viirustega pole kunagi olnud nii aktuaalne kui viimasel ajal, mil COVID-19 on elu tervel maakeral lühikese ajaga täiesti segamini paisanud. Desinfektsioonivahendid muutusid üleöö peamisteks müügiartikliteks ning kõrgeprotsendiline alkohol peamiseks tooraineks terves puhastusainete sektoris. 

Alkohol on kergesti kättesaadav ja odav tooraine, mis lubab paljudele tootjatele kriisiolukorras suuri kasumimarginaale. Tähelepanuta on jäänud aga alkoholiga desinfitseerimisest tulenevad probleemid ja riskid, näiteks alkoholi ebaefektiivsus bakteritest ja viirustest jagusaamisel, kahjustav mõju nahale ja immuunsussüsteemile, liigkasutamisest tingitud oht uute terviseprobleemide tekkimiseks, tuleohtlikkus ja keskkonnale kahjulik tootmisprotsess.

Alkoholi baasil desovahendite ebaefektiivsuse põhjused

Kõik bakterid ja ka enamik viiruseid on ümbritsetud väliskeskkonna eest kaitsva membraaniga, mida 70-80% alkohol suudab teatud kontaktaja jooksul kahjustada. Kahjustatud membraaniga bakter või viirus sureb. Ebaefektiivsus tuleneb peamiselt alkoholi väga kiirest aurustumisest – alkohol aurustub 20-30 sekundi jooksul ja kaotab ühtlasi ka oma toime. Samas paljude bakterite ja viiruste hävitamiseks on tarvis vähemalt 1-minutilist kontaktaega ja koroonaviiruse inaktiveerimiseks lausa 5 minutit. Membraanita viirustele puudub alkoholil mõju täielikult – üheks selliseks on näiteks noroviirus, mis rahva seas tuntud ka kui oksendustõbi.

Ühe teaduslikult kinnitatud¹ ohuna on tõestatud, et alkoholi baasil desovahendite regulaarse ja pikaajalise tarbimise järel võivad ellujäänud bakteritest välja areneda uued oluliselt tolerantsemad tüved, mis võivad omakorda viia uute globaalsete terviseriskideni. 

¹Teadusliku materjaliga saad tutvuda siin.

Alkoholiga käte desinfitseerimine kahjustab nahka ning meie immuunsussüsteemi

Nahk ei ole mitte ainult suurim organ, vaid ühtlasi oluline osa meie immuunsussüsteemist. Kõrge protsendiga alkohol on oma olemuselt tugev lahusti, mis toimib meie nahale sama mehhanismi kohaselt kui bakterimembraanile, kahjustades ja kuivatades naha ülemisi kihte.

Selget mõju võib näha ja tunda eriti talvel, mil nahk on loomupäraselt kuivem kui muidu. Tavalisest tundlikuma nahaga inimestel, näiteks allergikutel või lastel, võib tekkida ka tugevaid ärritusi. 

Ei sobi ka pindade desinfitseerimiseks

Samuti tuleks vältida kõrgeprotsendilise alkoholi kasutamist pindade desinfitseerimisvahendina, kuna alkoholi lahustavad omadused rikuvad pinnale jäädes tihti ka selle viimistlust ning kahjustused on jäädavad. Kummi- ja plastpinnad võivad muutuda kleepuvaks ning lõpuks praguneda. Nutiseadmete puutetundliku ekraani, kus tavaliselt on rohkem baktereid kui wc potis, alkoholiga desinfitseerimine võib aga rikkuda aja jooksul puutetundlikkusele reageerimist. 

Alkoholi baasil desinfitseerijate kasutamine suurendab oluliselt ökoloogilist jalajälge

 Ka jätkusuutlikkuse vaatenurgast on alkoholi sisaldavate desinfitseerijate tootmise taga oluline globaalne tagajärg. Alkoholi tootmine on väga energiakulukas protsess, millega kaasneb heitgaasi sisalduse suurenemine õhus ning kasvab ka oht terviseriskide tekkeks.

Ühtlasi tuleb ettevaatlik olla suures koguses transportimise, ladustamise ja kasutamisega, kuna tegemist on väga tuleohtliku kemikaaliga.

Mis on alternatiivid?

Kui vähegi võimalik tuleks alati eelistada käte põhjalikku pesemist seebiga, sest see on ohutu viis kahjulike bakterite kätelt eemaldamiseks. Kui aga selline võimalus puudub või on tarvis ohutult desinfitseerida erinevaid pindu, siis on tänaseks saadaval ka esimesed alkoholivabad desinfektsioonivahendid, mis mitte ainult pole efektiivsemad, vaid pakuvad ka pikaajalisemat kaitset.

Üheks selliseks on Rootsi hügieenispetsialisti ja biotehnoloogia ettevõtte Hygiene of Sweden`i loodud tooted, mis tagavad aktiivse kaitsetoime pindadel vähemalt 24 tunni vältel ja kätel kuni järgmise kätepesuni. Toodete efektiivsus bakterite ja viiruste kiiremal hävitamisel on kliiniliselt tõestatud.

tutvun toodetega e-poes

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga